İSMAİL BAYRAK
İyi bir vatandaşlık sosyal sorunlara karşı harekete geçmektir.Bak Şimdi Ne Diyeceğim!
Bak Şimdi Ne Diyeceğim! - [6/7/2018]

İnan; umurumda olmayan, önemsemediğim, hatta canımı sıkan onca şeyin içinde ayakta durabiliyorsam, mutluluk çıtamın çok aşağıda olmasındadır. Öyle fazla şatafatlı hayatım olmadığı gibi, burnu kaf dağında gezinmeyen arkadaşlarım olduğu için sakinim.

Mümkünse Kendimle Görüşmek İstemiyorum
Mümkünse Kendimle Görüşmek İstemiyorum - [6/16/2018]

Mümkünse kendimle bir yüzyıl görüşmek istemiyorum. Çok kızıyorum şu hallerime. Televizyon dizilerindeki kötü karakterler gibiyim. Elimi uzattığım insanların gerçek yaşamları, yanı başımda olan onca hikayenin masum kahramanları; bana kaşlarını çatan öfke dolu cümleler, umursamazca nefesine karıştığım tütün kokulu leş yiyiciler.

Eksikliğinin Farkında Olan Çocuklar
Eksikliğinin Farkında Olan Çocuklar - [6/12/2018]

Çocukların birbirleri ile olan ilişkilerini düşünün bir an. Yeni bir arkadaş edinmek isteyen çocuk başka bir çocuğun yanına giderken ona CV vermez; makamı, zenginliği ve sahip oldukları ile ilgili hava basmaz. İster zengin olsun ister fakir, iki çocuğu yanyana koyun birbirleri ile anlaşırlar. Bunu yapabilmelerinin altında yatan en büyük kudret "eksikliklerinin farkında olmalarıdır".

Küsmek Nedir? Küsmek Neden Güzeldir?
Küsmek Nedir? Küsmek Neden Güzeldir? - [4/12/2018]

Çocukluğumuzda arkadaşlarımızla küserdik. Küsmek acayip bir duyguydu. İrfan, Seçkin’e küsmüş dediği zaman Erdoğan, hepimiz Seçkin’e küserdik. Dağ dağa küsmüş de haberi olmamış misali, İrfan ile Seçkin’in arasını düzeldiğini bilmez, Seçkin’le konuşmamak için gözümüzü kaçırırdık. Neden sonra bakarız, Seçkin ile İrfan köşe başında muhabbet ediyor. Gene susardık. "Barıştınız mı?" Bile demeden, gözlerindeki birbirlerine olan muhabbetten anlar, sohbete biz de dahil olur, konuyu oracıkta kapatırdık.

O Yolculukta Başladı Yalnızlığım
O Yolculukta Başladı Yalnızlığım - [6/27/2017]

İstanbul, okul kitaplarında okuduğum bir şehirdi benim için sadece o kadar. Eve dönerken mahalleden akranlarımın -anneni tımarhaneye mi götürdüler- demelerini de anlayamıyordum. Biliyordum annem hastaydı ve yine biliyordum ki o beni yalnız bırakmaz bir an önce evine dönerdi.

Eskişehir Manşet 2017 Eylül
Eskişehir Manşet 2017 Eylül - [9/12/2017]

"Yalnızlıklar Romanı" Manşet Eylül 2017 Sayısında

Dedim ki; Sen Bir Çocuksun.
Dedim ki; Sen Bir Çocuksun. - [10/15/2014]

Sen henüz ananın kucağında annene seslenmeye çalıştın ama yapamadın. Onu izledin, ona yakın olmak sana güven verdi. Annenin gülüşüne güldün, üzüldüğünde ise ağlamaya çalıştın. Karnın acıktı ağladın, gazın geldi ağladın, susadın ağladın, altına yaptın ağladın. Ey insanoğlu sen tüm bunları yaparken birşeyi gözden kaçırdın, "bu davranışın seninle ömrünün sonuna kadar gelecek"...

O gün, Yunus ağabeyimin gidişinin ertesi gününde
O gün, Yunus ağabeyimin gidişinin ertesi gününde - [10/4/2010]

Hatırlıyorum da, Yunus ağabeyime roman yazdığımdan bahsettiğimde, bizden de bir şeyler yazarsın demişti. O’nun için bu denli cümle kurabileceğini düşünebilseydim, bomboş sayfalar ile dolu resim defterleri sunardım okuyacaklara. O’nun için bir şeyler yazmak haddimin en duruğunda. Şu kelimeleri de dökerken gözyaşlarıma, hıçkırıklarıma hakim olabilsem, daha çok şeyler karalayabileceğim belki. Belki de, kafamı kaldıracağım, Aferin İsmail, beni iyi betimlemişsin diyecek ve omzumdan tutarak, ağlama kardeşim ben buradayım diyecek. Neden hala demedi peki. Neden hala o sokağa girdiğimde görmüyorum seni. Neden o dükkânın kapısından o güler yüzünle çıkıp, “-Hafta sonu bekliyorum ha, şu benim bilgisayara bir format at” demiyorsun. Şimdi ben sınavlara girerken kimin saatini ödünç alacağım. Nasıl geçti sınavın diye sormayacak mısın artık ya da ufaklıkları benim için öp demeyecek misin?

Sıtkı Usta
Sıtkı Usta - [8/18/2010]

Böyle mübarek iftardayız. Bir yandan iftar yemeğimizi yerken çekirdek ailemle, diğer yandan günün haberlerini dinliyoruz sekiz ajansında. Yemek sonrası da bir sap tütün içmedi mi olmaz gibi gelir ama bu günlerde onu da pek beceremezsiniz. İlk tütün dumanı giderken ciğerlerinize yine başınız döner ama bu sefer sersemliğinizden muktedirdir. Balkondayım. Eşim acı telaşla koşar adımlarla geldi yanıma.

Yalnızlıklar Romanı Sayfa 3
Yalnızlıklar Romanı Sayfa 3 - []

Yenibağlar mahallesinde şu anda Havacılık Müzesi olan yerde, 1985 yıllarında bahçeler ve tarlalar vardı. Burada tarlası olan İbrahim Amca ile karşılaşmam, yine böyle sıcak bir Haziran sıcağına denk gelir.

0.
1.
2.
3.
»
»