11:34 03.11.2014 Yalaman Camii (1943)

İSMAİL BAYRAK
İyi bir vatandaşlık sosyal sorunlara karşı harekete geçmektir.İstiklal Mahallesi Adalar Mevkiinde bulunan caminin arsası Yalaman ailesinden Merhum Emin YALAMAN Bey tarafından hibe edilmiştir. Cami inşaatı halk tarafından kısa zamanda tamamlanıp 1943 yılında ibadete açılmıştır.
İstiklal Mahallesi Adalar Mevkiinde bulunan caminin arsası Yalaman ailesinden Merhum Emin YALAMAN Bey tarafından hibe edilmiştir.
 
Cami inşaatı halk tarafından kısa zamanda tamamlanıp 1943 yılında ibadete açılmıştır. Zamanla cemaat kapasitesi mahallenin ihtiyacını karşılayamadığından 1950-1960 yılları arasında alt ve üst kısmı genişletilerek 1000 cemaat kapasiteli ibadet edilebilecek hale getirilmiştir.
 
Caminin Yaşatma ve Onarma Derneği 1967 yılında kurulmuştur. Niyazi TAN başkanlığında halen işlevselliğini yerine getirmektedir.
 
Caminin içi: Mihrap çini kaplama. Minber, Kürsü ve Müezzinlik Mahfeli ahşap oyma işçilikle yapılmıştır. Kışın ısınması doğalgazlı kaloriferli sistemle gerçekleşmektedir.
 
Caminin müştemilatında İmam-Hatip ve Müezzin Kayyım Lojmanı, Kur’an Kursu, Şadırvan, Gasilhane, Bay ve Bayan Tuvaleti bulunmaktadır.
 
1980 ve daha öncesi yıllarda diğer illerden özellikle meşhur hafızların getirilerek mukabele okunduğu camiler arasında yer almaktadır. Bu gelenek halen devam etmekte olup her yıl ramazan ayının gelmesiyle Eskişehir’in seçkin hafızları günde 3 sefer (sabah, öğle, ikindi) ezbere mukabele okumaktadırlar. Bay ve bayan cemaat tarafından mukabelelere yoğun bir katılım vardır.
 
Ayrıca kış aylarında yatsı namazı sonrasında halkımız arasında akşam kursları olarak bilinen Cami Dersleri devam etmektedir. Bu kurslardan yaklaşık her yıl en 30 kişi Kur’an-ı Kerimi öğrenip Hatmi-Şerif-i tamamlayarak ve Dini Bilgiler öğrenerek mezun olmuşlardır. Kurs sonunda Mezuniyet Pilavı verilerek halk arasında bir kaynaşma ve teşvik sağlanmaktadır.