11:34 03.11.2014 İlahiyat Camii (2002)

İSMAİL BAYRAK
İyi bir vatandaşlık sosyal sorunlara karşı harekete geçmektir.İstanbul Mimarlarından Fazıl KONUKSEVER tarafından plan ve projesi yapılan cami Osmanlı mimari tarzıdır. İslami İlimler Vakfı mütevelli heyetinin gayreti ve hayırsever vatandaşların katkılarıyla 1995’de caminin temeli atılmıştır.

Miladi 2002, Hicri 1423 yılında resmen ibadete açılmış ve Türkiye Diyanet Vakfına devredilmiştir.

Camii ve çevresindeki geniş arazi Muttalıp kasabası eşrafından Hacı Hafız Osman ve biraderi Süleyman BÜLBÜL kardeşlerce hayır olarak vakfedilmiştir.

Toplam arsa alanı 10.000 m2’, iç alanı 1071 m2’dir. Aynı anda 1400 kişilik cemaatin ibadet etme imkânı bulunmaktadır.

İstanbul Mimarlarından Fazıl KONUKSEVER tarafından plan ve projesi yapılan cami Osmanlı mimari tarzıdır.  İslami İlimler Vakfı mütevelli heyetinin gayreti ve hayırsever vatandaşların katkılarıyla 1995’de caminin temeli atılmıştır.

Yapımı 2002 yılına kadar sürmüş ve 7 senede tamamlanmıştır. 2002 yılının Ekim ayında, Camiler ve Din Görevlileri haftasında resmen ibadete açılmıştır.

Bakımlı bir parktan farkı olmayan bahçeye adım atar atmaz, ağaçlar ve çiçekler, dünyevî dertlerin stresini, yorgunluğunu kapı dışında bırakmaya yetiyor. Çevre yolu üzerinde bulunan İlahiyat Camisinin 76 metre uzunluğundaki Üç Şerefeli iki adet Heybetli Minaresi şehri 24 saat selamlıyor.
 
Yerli ustalara yaptırılan, Afrika’dan özel olarak getirilen ithal sapella cinsi keresteden yapılan kapı girişte cemaati karşılıyor. Aynı malzeme gün ışığının içeriye vurduğu pencerelerde de kullanılmıştır.

Camide bulunan mermerler (minber, mihrab, kürsü) İstanbullu Usta lakabıyla anılan Nizamettin KELEŞ tarafından yapılmış.

Cami sekiz ana sütun üzerine bir büyük kubbe, sekiz çeyrek kubbe, iç kısımda 14 küçük kubbe, girişte beş orta kubbeden oluşmuş, içi çiniyle kaplanmış, kıble ve tavanı altın yaldızlı Kur’an-ı Kerim harfleriyle süslenmiştir.

İlahiyat camisi gerek büyüklüğü gerekse müştemilatı ile şehrimizin seçkin camileri arasında yer almaktadır.

Müştemilatında Şadırvan, Tuvalet, Gasilhane, Konferans Salonu, Okuma Odası, Dernek Odası, Misafir Odası, Kamelya, Çocuk Oyun Gurubu ve Çay Bahçesi bulunmaktadır. Ayrıca Engelliler ve yaşlılar unutulmamış onlar için özel olarak engelli asansörü yaptırılmıştır.