İSMAİL BAYRAK
İyi bir vatandaşlık sosyal sorunlara karşı harekete geçmektir.İsmail Bayrak Kimdir?


İsmail BAYRAK, 13.08.1975 Berlin / Almanya doğumludur.

Babası Semih Bey, Mersin, annesi Habibe Hanım ise Kalabak Köyü kökenlidir. Anne tarafı ninesi Balkan göçleri ile Diğşören Köyüne, dede tarafı ise Kalabak köyüne, zamanla Eskişehir Yenibağlar Mahallesi’ne yerleşmişlerdir. Semte geliş tarihler 1922 olarak kayıtlara alınmış, Boşnak Camii ile aynı sene ilk evlerini Silistre Sokak'a kurmuşlardır.

İlkokul öğrenimini Ülkü İlkokulu’nda yaptıktan sonra, köpek taşlamayı seven bir karakter olduğundan eğitim hayatını tamamlamış ve pazarlarda naylon poşet satmaya başlamıştır. Bunun yanı sıra, çöplerden kağıt toplama, köprü altında kavun-karpuz yükleme, askıcılık, komşuya bakkaldan ekmek alma işleri ile haşır neşir olan Bayrak, komşuların “-Bırak bu işleri okuluna dön” sözlerine pek aldırış etmemiştir.

Nuribey Çiftliğinin tanınmış karakteri olan Bayrak, on yaşında, derede akıntıya karşı kurbağalama sitili ile yüzen ilk denyodur. Bir başkasının bu denli çabası henüz ispatlanamamıştır. Sülük hayvanlarını ve yılanlara karşı aşırı sempatisi olan Bayrak’ın sülüksü hareketleri buradan gelmektedir. Yılandan ala ala, sürüngenlikten başka bir özellik alamamıştır. Bu güne kadar otuz üç köpek yavrusu dahil olmak üzere ellinin üzerinde köpek beslemiştir. 

Eskişehirspor’un önemli karakterlerinden olan namı değer Köfteci Şükrü’nün yanında beş sene çalışmıştır. Bulaşıkçılığın ağır geldiğini düşünen İso, ulvi karakter Köfteci Şükrü’nün bastırıcı konuşmalarına dayanamayan Bayrak, annesinin aldığı takım elbise ve bir çift cilalı ayakkabı ile ağabeyinden gizli Ortaokul’a kaydını yaptırır.

Ortaokul yıllarında, sınıfında tek Teşekkür Belgesi alan kişidir. Özellikle Türkçe derslerine kafası basar. Matematik ve Fen alanındaki derin boşlukları hala tamamlayabilmiş değildir. O nedenledir ki, web sayfasında yanlış matematiksel döngüler koyduğundan, bazı sayfaları saçma sapan çalışmaktadır. Bir dönem kapı komşusu ve aynı zamanda matematik öğretmeni olan Zafer Başak’tan beleş matematik dersi almıştır. “Nato Kafa, Varşova Mermer” tabirli karakterimiz Bayrak, çektiği kopyalar, ezberci eğitim anlayışıyla sınıfını anca geçebilmiştir.

Mahalle sakini, rahmetli Habil Buluç ağabeyinden aldığı topraklı adaptör, eskiciden bulduğu dandik bir radyo, arkadaşı Seçkin Şen’den sağladığı bir buçuk metrelik anten ile radyo yayını yapmaya karar vermiştir. Bayrak ile birlikte üç arkadaşın bu konuda gösterdiği yoğun ve yorucu çalışmada anlaşılmıştır ki; radyo vericisi eksik. Radyo vericisi almak umuduyla köprü altında fazla mesai ile kavun-karpuz yükleyen üç kafadar, sonunda emellerine ulaşmıştır. O günün parası ile yirmi beş milyon liraya aldıkları FM radyo vericisi ile yayın hayatına atıldılar. İlk istasyonları olan 91,5 Muhabbet FM’i kuran üç kafadar, yayıncılığı ve yapımcılık genel müdürü olarak İsmail Bayrak’ı önermişler ve oybirliği ile kabul etmişlerdir. Ortalama iki bin metre çaplık alana sesini duyuran Muhabbet FM, iki aylık yayın hayatından sonra, vericinin ve adaptörün yanmasıyla sesi kesilmiştir. Kış sezonuna girilmiş olması, kavun-karpuz işlerinin bitmesi nedeniyle yeni verici ve adaptör hayalleri de suya gömülmüştür.

Radyo işinden midesi bulanan Bayrak; bu dönemlerde seyrettiği Michael Jackson’un Moonwalker ve Rocky film serileri ile Boks sporuna merak salmıştır. Ortaokul ikinci sınıfa geçen Bayrak aynı zamanda Eskişehir Bölge’de boks yapmaya başlamıştır. Zaten üstten parçalı olan iki kesici dişini de bu sporda tamamen kaybetmiş ve gedikgeme kalmıştır. 1995 yılında yapılan İl Boks Birinciliğinde sinek siklette Eskişehir İl Birinciliği’ne sahip olmuştur. Dişlerinin ve burnunun kırılması ve okula mor mor gözlerle gitmekten sıkılan Bayrak, bu sporu da bırakmıştır.

Yine bu dönemlerde Meşhur İnegöl Köftecisi, Urfalı 7 Kardeşler ve Ünvermiş lokantalarında bulaşıkçı olarak çalışmıştır. Okuldan artan zamanların da mesleğini icra eden Bayrak’ın “5 dakika 360 parça tabak yıkama” adlı eseri ile Edebiyat dersinden öğretmeninin gözüne girmiştir. 

Söz çalışmaktan açılmışken Capella Bar’dan bahsetmemekte olmaz değil mi. Capella Bar’da da, Komi olarak görev yapan Bayrak, sabahın dibi akşamın körü çalışma performansının okul hayatını aşırı derecede etkilediğini düşünerek, bu işe de noktayı koymuştur.

Ortaokuldan liseye geçiş döneminde, eğitim hayatından tekrar ayrılma kararı alan Bayrak, rehber öğretmeni Recep Aşkın’ın aşırı ısrarları nedeniyle, öğretmeni tarafından liseye kaydı yapılmıştır. Lise birinci sınıftaki tüm masraflarını karşılayan Recep Aşkın öğretmenine hala bir çiçek alıp, elini öpmeye gitmeyen Bayrak, bu konuda eziklik duymaktadır. Belki günün birinde karşısına çıkacak umuduyla, tüm çiçekçi ve çikolata dükkanlarını hafızasına kazımıştır. Öğretmeni sayesinde rahat bir lise öğrenimi gördükten sonra, aynı dönem içinde sevdiği meslek olan radyo yayıncılığı yapma kararı almıştır. Eskişehir’in yerel radyo istasyonlarını bir bir dolaşan Bayrak, gerek fiziği gerekse yeteneksiz konuşma kabiliyeti nedeniyle iş bulamamıştır.

1995 yılının ilk aylarında, Eskişehir ART kurumunda haber kameramanı olarak işe başlamıştır. Bu mesleğin gerekliliği olarak, kendi çapında konuşma ve yazma yeteneğini geliştirmeye çalışmıştır. Bir akşam vakti, Radyo bölümünde yayın yapan Hüseyin abisinin yanına giden Bayrak, Hüseyin abisinin uzattığı mikrofona anca “-Alo” diyebilmiştir. Onca hayalin sonucu olarak, bir “-Alo” sözü son olmamalıdır telakkisi ile yola çıkar. Bir akşam radyo kapısını açık bulan Bayrak, gizlice stüdyoya dalmıştır. Otomatiğe takılı olan kaseti çıkartıp, kendi sevdiği parçaları radyoda çalmaya başlar. E, bu kadar riskten sonra mikrofonu da açmanın sakıncası olmaz diyerek, istek parça almak üzere telefon numarası anons etmeye başlamıştır. Sonunda telefonlar kilitlenmiştir. Halk çıldırmıştır. Her yerden İsmail, İsmail diye sesler yükselmektedir.

İsmail Bayrak'ın zevcesi, pek muhterem insan Hande Bayrak ile Ekim 1995’te Bahçelievler Lisesi laboratuarında karşılaşmış, 22 Aralık 1995 yılında evlilik teklifi etmiştir. Aradan geçen sekiz sene sonrasında, askerlik hizmetini de tamamlayan Bayrak, kız istemeye gittiklerinde kız evini bulamamış, kız isteme ekibinin "Bu nasıl kız isteme, daha kızın evini bilmiyorsun!" serzenişlerine maruz kalmıştır. Eşinin doğum günü olan 22 Nisan'da evlenmiş, beraberlikten ve İzel'in “kızımız olacaktı” şarkısınız verdiği gaz ile üç kız çocuğu sahibi olmuştur. Çocuk sayısı sebebini, “tavsiye edici makamlara” bağlanmasına da ayrıca ayar olmaktadır.

Beş semt dolanmış, nihayetinde annesinin vefatı sonrası eski mahallesine yerleşmeyi kafaya koymuş, kiracı olarak Yenibağlar Mahallesi'nde; doğup büyüdüğü, ismi dedesi tarafından verilmiş Silistre Sokak'da ikamet etmektedir. 

Bayrak, 2012 senesinde Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olmuştur. Hala da mezun olduğu bölüm ile alakalı bir iş yapmamaktadır. Web yazılım ve programcılık üzerine pek çok çalışmaya örnek sağlamıştır. Eskişehir'in günlük seksen bin tekil ziyaretçisine ulaşan yazılımları mevcuttur ve Türkiye'nin en büyük forum sitelerinden birkaçında kurulum uzmanıdır.

Total Productive Management (TPM) konusunda uzun yılların verdiği deneyime sahip olup, bu konuda JIPM (Japan Institute of Plant Maintenance) kaynaklı ayrıca Kaizen, Gemba, QUAS, PM, TND, Poka Yoke, 5S, Problem Çözme Teknikleri, TPM Commitiess konularında ücretsiz eğitimler vermektedir. 

Fotoğrafik hafıza teknikleri üzerine yine ücretsiz eğitimler vermekte olup, günümüze kadar yüzlerce kişiye Beden Dili Kullanımı, Beden Dili Okuma, Fotoğrafik Hafıza Teknikleri, Etkili İnsan, Önce İnsan konularında eğitimler vermiştir.

Telif hakkı tamamlanmış ve yayınlanmış bir romanı (Yalnızlıklar Romanı) bulunmakta olup, romanında çocukluk deneyimlerini ele almıştır. 

Ev ortamında ağaç yetiştirilmesi konusunda da önemli faaliyetler içindedir. Eskişehir iklimine uygun ağaçları ve florasını inceleyerek ağaçlandırma faaliyetleri yapar. Ziyaretçisi gelmeyen, taşı bile olmayan mezarlara ağaç dikmek en büyük zevklerinden biridir.

Hala ehliyet sahibi olmamıştır. Araç kullanmayı bilmez, aile otomobillerini hiç sevmez. Biri uzun yol, diğeri şehir kullanımı için iki bisikleti vardır ve ulaşımını sürekli bisiklet ile sağlamaya özen gösterir. Diktiği ağaçların altında gölgelenmeyi, yalnız kalmayı, sağlıklı düşünmeyi sever, insanlardan uzaklarda ama olduğundan fazla insan içindedir.

Bayrak projeleri sevmez, işi sever. Üşenmez, dünyanın en zeki insanlarından biridir. Hedefi dünya barışı sağlamak, insanlara sevgi ve mutluluğu hatırlatmaktır. 

Yemek ayırt etmez, bamyayı da baklayı da severek yer. Asitli içecek, alkol kullanmaz. Bejemal soslu mantar flaminyon, rosto, döner ve köfte yapabilir, Anadolu mutfağına hakimdir.

Bayrak, CMAS sertifikalı 1 yıldız scuba dalıcısıdır. Serbest dalış, kayalık atlayışı ve yüzme branşlarında spor aktivitelerini sürdürmektedir. 

2003 yılından günümüze Eskişehir konulu görsel arşivcilik üzerine faaliyetlerine devam etmekte olup, hatırı sayılır büyüklükte resim ve video arşivine de sahiptir. Kaynaklarını ücretsiz olarak akademik makale ve yöresel turizm adına kullanıma sunar.

2013 yılında aktif olarak Tiyatro eğitimleri almaya başlamış, amatör oyuncu olma hedefinde ilerlemektedir. 

2016 tarihinde eşi ile beraber kurdukları ve şimdilik 13 bin üyeli "Elele Gülümsetmeye" grubu ile Eskişehir'de yaşayan imkanı olmayan ailelere yardımlar ulaştırmaktadır. Bir sene içinde 300 den fazla aileye yardım ulaştırmaya devam etmektedir. Ailelerin evlerini badana yapar, ev eşyalarını yerleştirir, ailelere erzak ve kıyafet, yakacak ve her türlü ev eşyası temin eder. Bu çalışması ile "Dumlupınar Üniversitesi" tarafından her sene düzenlenen "İnsanlık Ölmedi Ödülleri"ne layık görülmüş, ödülü ailesi ile beraber almıştır. 

Romanının senaryosu hazırlanmakta olup iki sene içinde filmi çekilecektir.

TV filmi ve dizilerinde yardımcı rollerde görev alır. 

İnsanlara iyilik yapmayı, doğru işler yapmayı teşvik eder. Dünü bugününe benzemesin diye üşenmeden, yılmadan çalışmalarına devam eder.