İSMAİL BAYRAK
İyi bir vatandaşlık sosyal sorunlara karşı harekete geçmektir.M.S.200 Dorylaion Yakınlarındaki Sıcak Sular Zevkle İçilir
M.S.200 Dorylaion Yakınlarındaki Sıcak Sular Zevkle İçilir
Yeraltı suları ve sıcak su kaynakları açısından zengin olan Eskişehir ovasında yüzeyin yaklaşık 3-5 m altında bir su tabakası vardır.Günümüzde şehir kullanma suyu Porsuk Çayı'ndan sağlanmaktadır, ilk çağlardan beri sıcak su kaynaklarının önemli olduğu, bir sağlık ve kaplıca şehri olan Eskişehir sınırlar içinde çok sayıda sıcak su kaynağı, hamam, kaplıca ve içme bulunur.Önemli sıcak su kaynaklan ise şehrin merkezinde bulunan ve "Sıcak sular" olarak adlandırılan bölgede toplanmıştır. Bu bölgede çok sayıda hamam bulunur.

Hamam sularının ısısı 35 - 55°C arasında
değişmektedir.Şehir merkezi dışında Hasırca, Kızılinler, Aşağı ve Yukarı Ilıca, İnönü, Çifteler, Ihsaniye, Alpanos, Hamam Karahisar, Sakarı ılıcası (Sarıcakaya) Mihalıççık (Yarıkçı), Sivrihisar (Çardak Hamamı) da sıcak sular bulunur.

Grek yazarı Athenaios'un l.S. 200 yıllarında "...Dorylaion yakınlarındaki sıcak sular zevkle içilir..." diye yazması sıcak suların antik çağlardan beri bilndiğini gösterir.