İSMAİL BAYRAK
İyi bir vatandaşlık sosyal sorunlara karşı harekete geçmektir.Agnostik misin Sen Kardeş?
Agnostik misin Sen Kardeş?

AGNOSTİZM:
Tanrı’nın varlığının ispat edilemeyeceğini iddia eden akımın adıdır. Aslında “Tanrı var dersek, sırada din olacak, sonra ibadet et, zekat ver; kul hakkı yeme, içki içip karı kız dalgasını bırak, uğraş dur, en iyisi hem gönlümüzü rahatlatalım, -Bakın yok demiyoruz ki, kıymetini bilin-” diye etrafa hava atarken, Kuran’ın deyimi ile "Nefsini ilah edinenlerin" bir zümresini oluşturan, kafalarına göre takılanların akımıdır.

ATAİZM İŞİ YÜREK İSTER:
"Ben ateistim üleyn" demek bir efelenme, diklenmedir, Agnostizm ise "Gizli Ateizmdir" çünkü Agnostik biri ile konuşunca ilk duyduğunuz ateist yazar ve fikirlerle kendilerini doldurduklarıdır. Eeee adamlar ne yapsın ‘"var mı, bilmem, yok mu bilmem…!" Ortada fikir yok biraz ateizm biraz dinsizlik al sana Agnostizm formülünü uygulamaktadırlar.

İSLAMDA BİLİMİN YERİ YOK DERLER:
Onlara göre Darvin haklıdır. Bilim yenilik ister derler, Darvin Teorisinin yasalaşmadığını kabul etmezler. Yer çekimi yasadır, merkez kaç kuvveti yasadır oysa Darvin'in teorisi vardır. Bilimin yenilik için var olduğunu biz de biliriz, bilim güzeldik, bilmek var olmanın gereğidir. Adama "ikra suresinden" bahsederiz. "Oku, yaradan rabbinin emri ile oku" deriz, buna rağmen bile dini yobazlık olarak görürler. İlk emir, ilk ayet zaten sana Oku diyor, bundan iyi bilim adına yapılacak bir şey var mı?

İŞLERİNE GELMEZ:
Hadi dedik Ataist olan cesur o zaman agnostistler ise bir o kadar kaypaktır. Yanlış iş yaparlar, onu da doğru yapamazlar. Sonra "Ben namaz kılmasam da dürüstlüğümle bile geçerim sırattan" derler. Benim vicdanım rahat derler. Öyledir tabi, bunların aksini söylemek işlerine gelmez. Sırat Köprüsünü bilirler, dini inkar ederler, sonra "dürüst olunca geçerim" derler. İslam var, köprü var, bir de geçmeye çalışmak var... Nasıl oluyor bu tutarsızlık aynı yerde.

Bir şekilde; öncelikle arkadaş çevresinde düşünce farkı yaratmak, sonrasında topluma "ben de varım" deme ihtiyacı olur insanda. Agnostik birinde bunu daha net görebilirsiniz. Oysa İslam, Allah ile Kul arasında kopmaz bir bağdır. Agnostiklerde ise dünya zevkleri ile kendileri arasında sıkı bir bağı hissedersiniz. Dünya malı kendilerinin elde ettiği bir başarıdır. Oysa İslam; mallarınız üzerinde fakirlerin hakkı vardır der ve zekat verilmesini emreder. Kur-an'da "namazı kılın zekatı verin" yönünde ayetler 80 üzerindedir. Bu durum da işlerine gelmez.

GENELDE AKILLI OLAN ONLARDIR:
İslam dinine sahip çıkanı yobaz ve asalak olarak görürler. İslam aleminde katliamların en çok olduğunu söylerler. Oysa Myanmar gibi ülkelerde Budistlerin Müslümanlara zulmünü görmezler. Eğer bir dine ihtiyacın olsaydı Budist olurdum derler. Akıllıdırlar. O zaman geçmişe bir bakın: Amerikanların kızılderililere, Almanların yahudilere, Fransızların Cezayirlilere yaptıklarını görmezden gelirler, dillerinde sakız gibi sunni-şii çatışması olur, başka da bir şey bilmezler. Tarih bilgilerine çok güvenirler, fizikte, kimyada iyidirler. Maymundan insan oldu derler. Maymunun ne kromozumu tutar ne de şu anda hala maymunların var olması onları ilgilendirir. Eğer bir şeyden evrimleşseydik patatesten gelirdik dersiniz onu da araştırıp öğrenme cüreti gösteremezler.

DUA ETMEYİ GEREKSİZ GÖRÜRLER:
...ama çok güzel beddua ederler. Cümle içindeki bed kelimesini "bad=kötü" yani kötü dua olarak algılıyorlar. "-Sana bu parayı ödüyorum ama hakkımı helal etmiyorum" gibi söylemler duyarsınız. Hoppa hani dua gereksizdi.

DİNDARLAR İLE TARTIŞMAYI GEREKSİZ GÖRÜRLER:
Dediğim gibi, işlerine gelmez. Bir tarafta dünya zevkleri, diğer tarafta emirler ve itaatler. Siz hiç bir agnostik ile tartıştınız mı bilmem ama Kur-an ayetlerini inkar etmek zaten küfre girer ve dinden çıkarsınız. Şunu unutmayın ki; İslam dini adı üzerinde Barış demektir. Vaktiniz az ve dindar insanlarla tartışmanın gereksiz ise şu soruyu kendinize lütfen sorun. Sizin yaptıklarınız size yapılsaydı nasıl tavır alırdınız.

SAKIN TARTIŞMA DİYORLAR:
Bu konular açıldığında dinini yaşayan arkadaşlarım "sakın onlarla tartışma, senin aklını da çelerler" diyorlar. Kısacası sana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diyorlar. İyi de güzel kardeşim, bana dokunmuyor da, gidiyorlar başkalarına dokunuyorlar.

BEYİN TEK ÇAREMİDİR:
Son olarak Agnostiklere şunu sormak istiyorum. İslam 600'lü yıllarda doğdu. Şimdi 2000'lerdeyiz aradan 1400 sene kadar geçmiş. Yani sizin deyiminizle bu zaman diliminde yaşayan milyarlarca Müslüman yanlış iş yapmış, siz doğru yapmışsınız. Oldu paşam. Bir Agnostik o zaman şunu da diyor. (haşa) başta Peygamber Efendimiz (sav), sonra sahabiler, sonra halifeler ve dahası; Yunus Emre, Mevlana, Nasrettin Hoca, Farabi, Mehmet Akif, Fatih Sultan Mehmet ve binlerce evliya, alim, din adamı, imamlar, cemaatler, sokaktaki insan vs vs bunlar 1400 senedir yanlış iş yaptılar, tek doğrucu sizsiniz. Beyniniz var kabul ama o beyniniz Allah'ın size bahşettiği beyin. Size verilenle ne yapabilirsiniz elbette size ne izin verildi ise onu yapabilirsiniz. Benim buraya yazmam ve sizin bunları okumanız anlamsız değildir. Tesadüf diye bir şey yoktur. Ölümün sabit olduğunu kabul ediyorsunuz. O zaman bilim adamlarınıza söyleyin ölüme çare bulsun. Yapamazsınız... Yapamazlar... Ayet der ki; "her canlı ölümü tadacaktır". Bunları bilmek ve anlamak için alim olmanıza da gerek yok. Ölüm var ise ruhta var ve bir hesap günü de var... Bu aşamada Allah'ın verdiği beyin ile Allah'ı nasıl yargılarsınız. IQ dediğin nedir ki; "söyler misin bana bir erkek çoban köpeği ne zaman bluğ çağına girer" oysa bunu her çoban bilir. Senin 135 IQ derecenin burada pek anlamı olmaz. O nedenledir ki; işi ehline veriniz denmiştir ve yine denmiştir ki; "iş ehline verilmediği zaman kıyameti" bekleyiniz. O zaman sizin İslam hakkında bildikleriniz, bir çobanın (tenzii ederim) bildiklerinden çok çok çok daha azdır. Bilmiyorsan öğren o zaman denilen de budur işte. O ilk emir bunun için vardır. İnsan beyninden daha aktif çalışan başka bir varlık beyni olabileceğini de kabul edin artık.

DERDİNİZ DİNİNİZ OLSUN:
Bunları yazdım diye beni de yobaz olarak yaftalacak o kadar çok insan tanıyorum ki... Bu sözüm onlara gelsin, sizin fikrinize saygı duymamı beklemeyin benden. Tüm insanlık ölmelidir bir fikirdir, tüm ağaçlar kesilmelidir bir fikirdir. Bu tür fikirlere kim saygı duyabilir. O zaman ahkam kesmenin mecali yok. Saçma sapan fikirlere saygı duymam, başkalarını zehirleyene de müsaade etmem, en önemlisi kimsenin cehennem ateşinde yanmasını istemem. Allah hepimizi dünyaya memur olarak gönderdi. Derdimiz dinimiz olsun, kardeşlik olsun, günde 30 dakikalık namaz ibadeti zor gelebilir bazılarımıza ama en azından İslam'a saygınız olsun. Biz de söylemek ile mükellefiz, bile bile bir kardeşimizin ateşlerde yanmasını da istemeyiz.

Kalın selametle

(NOT: yazının ilk paragrafındaki cümleler - islamicevaplar com sitesinden alıntıdır).