İSMAİL BAYRAK
İyi bir vatandaşlık sosyal sorunlara karşı harekete geçmektir.Karaçay Malkar Türkleri Kültür Şöleni
Karaçay Malkar Türkleri Kültür Şöleni

Her sene geleneksel olarak kutlanan “Karaçay Malkar Türkleri Kültür Şöleni” Çifteler Sakaryabaşı piknik alanında kutlandı. Şölene, Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar ve eşi Yrd.Doç.Dr Arzu Kılıçlar, Eskişehir Milletvekili Ülker Can, Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr Fazıl Tekin, Çifteler Kaymakamı Aytekin Yılmaz, İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Yapıcı, Çifteler Belediye Başkanı Metin Özen, Mahmudiye Belediye Başkanı Ayşe Güney, Kafkas Federasyonu Temsilcileri ve çok sayıda halk katıldı.

Şölende bir konuşma yapan Vali Mehmet Kılıçlar, “Akıp geçen tarih, Karaçay Malkar Türklerinin yazdıkları destanı anlatmaktadır. Kafkaslar’ın en eski halklarından olan Karaçay-Malkarlar, yüzyıllar boyu yaşadıkları katliam ve asimilasyon hareketlerine rağmen milli ve dini kimliklerini bugüne kadar korumayı başardılar. Rusya’nın yüzyıllarca süren baskısı nedeniyle anavatanlarından göç ederek Osmanlı Devleti’ne sığınan ve uzun yıllardır Türkiye’de hayatlarını devam ettiren Kafkas halkları, örf ve adetlerine olan bağlılıklarını hep sürdürmüştür.”dedi.

Bir ülkede yaşayan insanlar enerjilerini iyi ve güzel şeyler için birleştiriyorsa o millet güçlü millet ve o ülke güçlü bir ülke olur diyen Vali Mehmet Kılıçlar, “Balkan ve Kafkaslardan aldığı yoğun göçlerle zenginleşen Eskişehir, bir sevgi şehri, Anadolu’daki bir Kafkas şehridir. Kafkasyalılar olarak, bu şehrin ekonomisinden kültürüne sağladığınız katkılardan dolayı ne kadar gurur duysanız azdır. Ben Kafkas Kültürünün yaşatılmasına ve tanıtılmasına katkı sağlayan ve bu etkinliği düzenleyen derneğe, başta dernek başkanı olmak üzere emeği geçenlere, katılımlarınızdan dolayı halkımıza teşekkür ederim.”dedi.

Daha sonra şölen, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Türk Dünyası Müzik Topluluğu Konseri, yerel sanatçılarından şarkılar, Kuzey Kafkas Halk Dansları gösterileri, ödüllü yarışmalar ve Karaçay Malkar mutfağının tanıtımı ile son buldu.