İSMAİL BAYRAK
İyi bir vatandaşlık sosyal sorunlara karşı harekete geçmektir.Ayvacık Köyü
Ayvacık Köyü

Ayvacık, Eskişehir ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün eski adı 'Kısık' olup, kurucuları Orta Asya Horosandan'dan gelen yörüklerdir.Türkiye ye geldiklerinde ilk olarak Mersine gelmişlerdir.Bir süre sonra Toroslara doğru gelmişlerdir.Antalyaya ,Antalyadan Ispartaya ,Ispartadan Aydına,Aydından sonra Afyon İhsaniye ye bağlı ören köyüne yerleşmişlerdir. Yavuz Sultan Selim zamanında Alevilere yapılan baskıdan kaçan insanlar buraya yerleşmiştir.

Kültür
Ayvacık, merkez ilçeye bağlı bir köy olup nüfusu, Alevi-Bektaşi inançlı topluluklardan oluşmaktadır. Ayvacık köyünde, Şücaaddin Veli, Hüseyin Gazi ve Seyyid Cemal Sultan (Kemal Sultan) ocaklarına bağlı talip grupları yerleşiktir. “Arifler Tekkesi”, “Ayvacık Tekkesi”, “Çal Tekke”, “Konaklar Tekkesi” ve “Ebide Tekke” köydeki kutsal mekânlardır. Her sene Mayıs ayında Nevruz yağmur duasına çıkılır.

Coğrafya
Eskişehir merkezine 31 km uzaklıktadır. Eskişehir-Seyitgazi karayolunun 27. km'den sağa dönülüp Karapazar köyünden sağa dönüp Avdan köyünden sonraki köydür. Engebeli bir arazide yer alan bu köy, yön olarak yüzü Türkmen Dağı'na bakar. Bitki örtüsü açısından meşelik ve çamlık bir köydür.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 15 hane
2007 
2000 68
1997 66

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün kendi içinde içme suyu şebekesi olmasına karşın kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.