İSMAİL BAYRAK
İyi bir vatandaşlık sosyal sorunlara karşı harekete geçmektir.Namaz Nasıl Kılınır?
Namaz Nasıl Kılınır?
KABİR AZABINA İKİ SEBEP

İbni Abbas radıyallahü anh’ın şöyle anlattığı rivayet edildi: Peygamber aleyhisselam iki kabre rastladı ve şöyle buyurdu:
Bu kabirdeki iki kişi insanlarca mühimsenmeyen bir suçtan azap görüyorlar. Biri bevlettikten sonra korunmadığı ve dikkatsiz davranıp pislikten kaçmadığı için; diğeri de koguculuk yaparken, insanların arasını bozduğu için azap görüyor. Sonra peygamber aleyhisselam yaş bir dal alarak ikiye ayırdı ve birer parçasını bu kabirlere dikti.
- Ey Allah’ın Resulü, bunu neye böyle yaptın? Diye sordular. Peygamber aleyhisselam da:
- Yaş kaldıkları müddetçe azaplarının azaltacağını ümit ettiğim için böyle yaptım, buyurdu.
(Buharî, Müslim, Ebû Davud, Tirmizi, Neseî)

ÖRNEK : Sabah Namazının İki Sünnet'inin kılınışıdır. Diğer namazların sünnet, farz dağılımları aşağıdaki tablodadır.

 
İlk Sünnet Farz Son Sünnet Zühri Ahir Vitir
Sabah Namazı
  2 2    
Öğle Namazı
4 4 2    
İkindi Namazı
4 4      
Akşam Namazı
  3 2    
Yatsı Namazı
4 4 2   3
Cuma Namazı
4 2 4 4  
Cenaze Namazı
  2      
Teravih Namazı 20 rekat olmak vitirden önce kılınır. Vitirden sonra da kılmak caizdir.
 selam NİYET

Namaz kılınacak yerin ve üzerinin temiz olmasına dikkat edilir. 
Abdest alınıp, kıbleye dönülür.  
Niyet edilir.
Hangi namazı kılınıyorsa ona niyet edilir.. Şimdi sabah namazının sünnetini kılacağım.  "Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının sünnetini kılmaya"

 selam TEKBİR

Erkekler : Gözler secde yerine bakıyor. Ellerin içi kıbleye dönük, başparmak kulak yumuşağına değiyor. İki ayak birbirine parelelel, ayaklar arasında 4 parmak sığacak kadar mesafe var. Allahu Ekber denilir.

Hanımlar :  Hanımlar tekbir alırken ellerimizi omuz hizalarına kadar kaldırır. Ayaklar az açık. Vücudumuz diktir. Eller göğüs üstünde, gözler secdeye bakar durumdadır. Allahu Ekber denilir.

 selam KIYAM

Hanımlar : Eller göğüsler üzerine bağlanır. Sağ el sol el üzerindedir. İki el beraberce göğüs üzerine konur. Ayaklar az açık, vücudumuz diktir. Gözler secdeye bakar.
Eller bağlandıktan sonra "Sübhaneke" (Sübhaanekellahümme ve bihamdik,  Ve tebâara kesmük ve teaalâaa ceddük, Velâailahe gayrük) okunur.
Sonra Euzu Besmele çekilir ve Fatiha-i Şerife okunur.
Sonunda "Amin" denir. Peşinden kısa bir sure okunur.
Eller yana salınarak "Allahu Ekber" denerek ruküa eğilinir

Erkekler : Gözler secde yerine bakıyor. Eller göbek altına bağlanmış vaziyette. Sağ elin küçük parmağıyla başparmak, sol elin bileğini halka gibi kavramış şekilde. İki ayak arası 4 parmak kadar açık ve birbirine parelel.

 selam RÜ-KÛ

Rükuda üç kere "Sübhane rabiye'l azıym" denir. "Semiallahü limen hamideh" ve "Rabbena lekel hamd" diyerek doğrulunur. Peşinden "Allahu Ekber" diyerek secdeye varılır.
Hanımlar : Ayaklar az açık. Baş sırt hizasına gelmeyecek kadar az eğik. Dizler ve dirsekler hafif bükük. Eller dizlerin üzerinde. Gözler ayak ucuna bakıyor.
Erkekler : Gözler iki ayak ucuna bakıyor. Baş ile sırt aynı hizada, sırt düz vaziyette ve yere parelel durumda. Bacak ve kollar gergin. Parmaklar açık, sıkıca diz kapaklarını kavramış durumda.

 selam SECDE

"Allahu Ekber" diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa "Sübhane rabbiye'l âlâ" denilir."Allahu Ekber" diyerek secdeden kalkılır, dizler üstünde kısa bir müddet durulur. "Allahu Ekber" deyip secdeye tekrar varılır. Yine secdede üç defa "Sübhane rabbiye'l âlâ" denilir. "Allahu Ekber" diyerek ikinci rekata kalkılır.

Erkekler : Baş iki el arasında. Alın ve burun yere değiyor. Parmaklar kıbleye doğru. Dirsekler yere değmiyor ve vücuda yapışık değil. Karın oyluklardan ayrı. Ayak parmakları kıbleye dönük, topuklar bitişik.

Hanımlar : Alın ve burun yere değiyor. Baş iki el arasında, parmaklar kıbleye doğru. Dirsekler yere değiyor ve vücuda yapışık, oyluklar da karna bitişik durumda. Ayakların üstü yere gelmiş şekilde ve her iki ayak sağa yatık.

 selam KA'DE

Bu oturuşta "Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur.

Hanımlar : Son oturuşta, eller dizler üstünde serbest. Ayakların her ikisi de sağa çıkarılmış. Ayaklar üzerine değil, yere oturulur. Gözler dizlere bakmakta.

Erkekler :  Gözler oyluklara bakıyor. Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde. Sol ayak yatık ve üzerinde oturulmuş. Sağ ayak dik ve başparmağı kıbleye dönük.
Erkekler : Baş iki el arasında. Alın ve burun yere değiyor. Parmaklar kıbleye doğru. Dirsekler yere değmiyor ve vücuda yapışık değil. Karın oyluklardan ayrı. Ayak parmakları kıbleye dönük, topuklar bitişik.

 selam SELAM

Dualardan sonra, önce sağa sonra sola dönülerek "Es-selâmü aleykum ve rahmetüllah" denir. Namaz tamamlanmış olur.
Hanımlar :  Gözler oyluklara bakıyor. Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde.Her iki ayak sağa çıkarılmış vaziyette  Baş önce sağa çevrilmiş ve gözler omuza bakıyor, sonra sola çevrilmiş ve gözler omuza bakıyor.

 selam DUA

Namazları bitirip  selam verdikten sonra, 
"Allahumme ente's-selamu ve min-ke's-selam tebârekte yâ ze'l Celali ve'l-İkram" denilir. 
Sonra "Ala Resulinâ salâvât" diye salâvat-i şerife getirilerek arkasından:  "