İSMAİL BAYRAK
İyi bir vatandaşlık sosyal sorunlara karşı harekete geçmektir.Yenidoğan Köyü
Yenidoğan Köyü

Yenidoğan, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyümüz aslen şuanda günyüzüne bağlı olan kuzören köyünden göç ederek şuanki konumu ile yenidoğan köyüne yerleşmiştir 1960- 1965 yılları arsında gelmiştir köyümüzde eskiden çerkezler yani yakapınar köyü var imiş dedelerimiz belirli mücadeleler sonucu köyü almışlardır göçün başlıca sebebi ise gecim yani kuzören köyü küçük gelmesi arazinin uygun olmaması ile nüfüsün hızla artışı bunların sebeblerindendir köyümüzün eski adı tatar idi fakat belirli bi zaman sonra değiştirilmiş yanıbaşından sakarya nehiri gecmektedir suyun bol olması da birçok tahıl ürünlerinin yetiştirilmesine elverişli olmuştur güzel kılasik bir anadolu köyüdür. suyun olması ile beraber balık ve av hayatı belirli bir değer ve önem kazanmıştır.

Kültür
Kültürümüz gelenek ve göreneklerimiz cok eskilere dayanmaktadır başlıca düğün yemeklerimiz meşhur bamya corbası pilav kompostu ve helva bunlar gercekten cok güzel ve insanın yemeye doyamadığı yemeklerdir ne biliyim halk ile beraber yenildiği için heralde kültürlü insan coktur bizim köyümüzde yani okumuş. insanlara değer gercekten cok verilir heleki müsafire önem bir başkadır el üstünde tutulur bayramlar bir başkadır bizim oralarda sabah namaz kılınmaya gidilince bir heyacan olur herkesde sonra camiden hic kimse ayrılmaz büyükler başa dikilir sonra küçüklere doğru sırayla bayramlaşılır daha sonrada muhtarımız lokum alır ve korucu sıra ile dağıtır bizim köyde bayrama cok tatlı başlanır köyümüzde çocuk parkı ve kütüphane acılmıştır tarihi güzellikleri kaynak suları ve piknik alanları ile doludur gelmenizi tavsiye ederiz.

Coğrafya
Eskişehir iline 120 km, Sivrihisar ilçesine 32 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. fakat bircok bitki ve meyve yetişmektedir elma armut kayısı erik kiraz ayva şeftali vb gibi ama ben yedim bunlardan. sizleride bekliyoruz.

Nüfus Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 434
1997 459

Ekonomi
Ekonomimiz başlıca tarım ve hayvancılıktır suyun bol olması tahıl ürünlerinin güzel yetişmesine ve hayvanların otlamasına katkı sağlar köyümüzde sütcülük vardır kooparatif kurulmuş olup sütler oraya verilerek halka hizmet ve maddi olarak büyük katkı sağlamaktadır. köyümüzde 4 tane market olup halka ve hatta yan köylerde ki hemşehrilerimize hizmet sunmaktadır.

Muhtarlık
Yanlış hatırlamıyorsam muhtarlık sırası böyle idi bizim oaralarda muhtarlık seçimleri biraz hızlıdır yani çekişmeli olur tabi daha sonra düzelir yönetici olmak kolay değil.

2004 - Kadir Alpir
1999 - Ahmet Yılmaz
1994 - Tekin Altınsoy
1989 - Ömer Akın
1984 - Arif Korkmaz

Altyapı Bilgileri
Köyümüzde ilköğretim okulu vardır. Köyümüzün içme suyu şebekesi ve doğal kaynak suyu vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. ama bu gidişle sn muhtarımız kadir bey en kısa zamanda bunuda halledecektir. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca cep telefonuda cekmektedir diğer bircok köyde bu imkânlar kısıtlıdır.

Köy Muhtarı : Kadir ALPİR
Muhtarlık Telefonu : 0 (222) 7432021
Nüfus(2000 sayımına göre) : 434
Eskişehir'e uzaklık : 136 km
Sivrihisar'a'e uzaklık : 35 km

Hazırlayan : Burak Günçay

Kaynak : http://www.yenidogankoyu.tr.gg