İSMAİL BAYRAK
İyi bir vatandaşlık sosyal sorunlara karşı harekete geçmektir.Mayıslar Köyü
Mayıslar Köyü

Mayıslar, Eskişehir ilinin Sarıcakaya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün tarıhı hıkayeleri vardır yunanlılar bu köye girmek istemesine rağmen mayıslar köyü buna kesinlikle izin vermemiştir.yunanlıları köy halkı uydurdu

Kültür
Mayıslar köyü manav köyüdür.Genç: ve kuvetli insanlardır.nufusun büyük çoğunluğu akumuş ve kültür seviyesi yüksek olduğunda köyün gerçek yerlileri genellikle Eskişehir'de ikamet etmektedir.Yaz aylarında köy nufusu genellikle 5.000 civarına çıkmaktadır.

Coğrafya
Eskişehir iline 40 km, Sarıcakaya ilçesine 5 km uzaklıktadır.Tarıma elverişli olan arazisi tarlalarından sakarya nehrinin geçmesi sebebi ile sulak ve verimlidir sündiken dağları eteklerinde olan mayıslar köyü dağlarındaki zengin mineralli eşmeceleri ve maden kaynakları ile dolu olup av turizmine kaynaktır.Kalsedon madeni özel bir maden şirketi tarafından çıkartılmaktadır.Mayıslar Köyü’nde çıkartılan kalsedon taşı dünyaya ihraç ediliyor. Türkiye’de Eskişehir’de ve Afrika’da Namibya şehirlerinde bulunan taş, gemi dümeninde de kullanılıyor.

Dünyada sadece iki yerde çıkartılan kalsedon taşı ocağı Eskişehir’in Sarıcakaya ilçesi Mayıslar köyünde bulunuyor. Yılda 30 ton çıkartıla bilinen taş, dünyanın farklı ülkelerine ihraç ediliyor. Kalsedon taşı çok sert olduğu için gemi dümenlerinde de kullanılıyor. Uzak doğuda uğur getirdiğine inanılıyor.Mayıslar-Küplü yolu üzerindeki yumurtalı çeşme diye bilinen çeşmenin suyu Kükürtlü su olup kaşıntıya ve sedef hastalığına iyi geldiği söylenir.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.hepsi cok cana yakın ve seviyeli insanlardır misafirperverdir.

Nüfus
Nufus olarak cok genç ve kültürlü insanlardır

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Önceki yıllarda ipek böcekciliği yapılan Mayıslar köyünde 2007 yılında yeniden kurulan tesisler sayesinde ipekböcekciliğinin canlanacağı düşünülmektedir.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 - Süleyman Yıldız
1999 - Süleyman YILDIZ
1994 - Eser ÜNAL

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy meydanında Petrol istasyonu vardır.Motorin,Benzin ve LPG bulunmaktadır.Mayıslar bir taraftan bilecik üzerinden İstanbul'la diğer taraftan Nallıhan üzerinden Ankara ve Boluya bağlanmaktadır.Sarıcakaya İlçesi Mayıslar Köyü’nde çıkartılan kalsedon taşı dünyaya ihraç ediliyor. Türkiye’de Eskişehir’de ve Afrika’da Namibya şehirlerinde bulunan taş, gemi dümeninde de kullanılıyor.

 

Sakarya Vadisi

Sarıcakaya