İSMAİL BAYRAK
İyi bir vatandaşlık sosyal sorunlara karşı harekete geçmektir.IŞİD Zulmünden Kaçan Minik Asel
IŞİD Zulmünden Kaçan Minik Asel

Eskişehir'de yaşayan Türkmen Aileler ve yardıma muhtaç aileler için ailem ile beraber yürütttüğümüz "Elele Gülümsetmeye" Projesi'nde pek çok hayatlara şahit oluyoruz. Bunlardan biri de İŞİD zulmünden kaçıp ülkemize ve şehrimize sığınan Asel Bebeğin Ailesi. Asel bebeğimiz karaciğer hastası. Acil karaciğer nakli olması gerekiyor. Kamuoyunun bu konuda bilgi sahibi olması için gazeteci arkadaşlarla temas kurdum ve basında haber olmasını sağladım. 

Umarım tez zamanda Asel bebeğimiz için bir çare bulunur. 

 

EsGazete Röportajı

Irak’ta IŞİD zulmünden kaçarak Eskişehir’e gelen Telafer Türkmeni aile, küçük kızlarının hastalığı ile mücadele ediyor. Ailenin 3 yaşındaki kızları Asel, karaciğer nakli bekliyor.

Doğuştan karaciğer yetmezliği teşhisi konan minik Asel’in tek şansı karaciğer nakli olması. Anne ve babasının doku örnekleri tutmadığı için nakil olamayan Asel, bir mucize bekliyor. Biz de Asel’in hikayesini 38 yaşındaki babası Abbas B.’den dinledik.

Telafer’de IŞİD zulmünden kaçarak 3 yıl önce Eskişehir’de yaşayan Abbas B. ve eşinin, 12 yaşında Hüseyin, 9 yaşında Rava, 8 yaşında Ali ve 3 yaşında Asel isminde 4 çocuğu bulunuyor. Abbas B., Türkiye’ye geliş hikayelerini şöyle anlatıyor: “Biz Telafer Türkmeniyiz. Ben orada matematik öğretmenliği yapıyordum. 2014’ün Haziran ayında IŞİD terörü çıktı. Bizim şehrimizi karıştırdılar. Hem Amerikan uçakları hem Rus uçakları hem de Irak uçakları bizi bombaladı. Orada çok zor günler yaşadık. Yemek bulmak, hayatta kalmak çok zordu. Oradan çıkmak yasaktı. Yakaladıkları insanları öldürüyorlardı. Ben, eşim ve 4 çocuğum ile birlikte kaçak yollardan çıktık. Her şeyimizi geride bıraktık. Üzerimizdeki kıyafetlerden başka hiçbir şey almadan orayı terk ettik. Günlerce yol gittik, bazen saatlerce yürüdük. Türkiye’ye girdikten sonra da Eskişehir’e geldik. 2015 Şubat ayında Irak’ın Tel Afer şehrinden Türkiye’ye geldik.”

Minik Asel’in babası Abbas B., kızının doğuştan karaciğer yetmezliği olduğunu söyleyerek, tek umutlarının karaciğer nakli olduğunu anlattı. Kızlarının iyileşmesi için çok çaba sarf ettiklerini belirten Abbas B., “Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde karaciğerinden biyopsi yaptırdık. Daha sonra bize Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesine gitmemiz söylendi. Oraya gittik, orada da tahlilleri yapıldı. Karaciğer nakli gerektiğini, başka çare olmadığını söylediler” dedi.

“Kızımızı yaşatmak için çabalıyoruz”

Doktorların, minik Asel’in anne veya babasından nakil olabileceğini söylediğini ancak doku uymadığını dile getiren Abbas B., “Kızımın kan grubu A pozitif. Annesinin kan grubu uymadı. Benim kan grubum uyuyordu ben vermek istedim. Ama tahliller sonucunda doku uyuşmazlığı oldu. Bu sebeple benden karaciğer nakli yapmadılar” diye konuştu.

“O gün bugündür kızımızı yaşatmak için karaciğer nakli yapmak için çabalıyoruz” diyen çaresiz baba, “Kızımız için uygun karaciğeri bulabilmek için her yolu deniyoruz. Hem Türkiye’de hem de Irak’ta uygun donör arıyoruz. Bunun için Kuzey Irak’a bile gittim. Orada benim Türk olduğumu öğrendikleri için beni hapse attılar. 39 gün boyunca cezaevinde kaldım” diyerek yaşadıklarını anlattı.

Tek çare karaciğer nakli

Kızları Asel’in karaciğer nakli olana kadar ilaç desteği ile hayatını sürdürdüğünü söyleyen baba, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda sadece karaciğer destek ilaçları, vitaminler veriyorlar. Karnında sıvı birikiyor ve göbeği şişiyor. Belli sürelerde bu sıvıyı alıyorlar. Karnı büyük olduğu için yürüyemiyor. Karaciğer nakli ne kadar erken olursa o kadar iyi diyorlar. Bize ‘başka çareniz yok mutlaka karaciğer nakli olması gerekiyor’ diyorlar. Biz de bir mucize olmasını bekliyoruz.”

(Tuğba Koçal - EsGazete - 26.08.2017)