İSMAİL BAYRAK
İyi bir vatandaşlık sosyal sorunlara karşı harekete geçmektir.Zeka: Evrimin En Büyük Hatası
Zeka: Evrimin En Büyük Hatası

Zeka: Evrim denen olgunun en büyük hatası.

- Dünya dışında bizden daha zeki varlıkların olduğuna inanıyor musun?

- Elbette inanıyorum. Milyarlarca galaksi, güneş ve onlara bağlı gezegenler... Eğer yoksa da çok büyük alan kaybı olurdu değil mi?

- Evet haklısın. Yaşam olabilir buna katılıyorum ama insandan daha zeki yaşamlar olamaz.

- Nasıl bu kadar kesin hüküm verebiliyorsun?

- Zeka...

- Zeka mı?

- Evet zeka... Zeka evrimin en büyük hatasıdır.

- Bir biyolog olarak senden bu sözleri duymak bana çok saçma geldi dostum. Nasıl olur da evrim içinde insanı farklı kılan zekanın hata olduğunu düşünebilirsin?

- Çok basit. Düşünsene... İnsan zekası geliştikçe türleri hatta ve hatta kendi türünü yok etme eylemine yönelir.

- Biraz daha açıklayabilir misin?

- Zeka geliştikçe yok etme dürtüsü artar. Bir şekilde tekamülünü tamamlayan medeniyetler kendini yok edecektir. Mesela insan medeniyetini ele alalım. Önceleri her şey ellerinin altındaydı. Yemek, su, eş... Hiç bir dert ve tasaları olmadan mutlu mesut yaşıyorlardı. Sonra bir şekilde kaos başladı. Kaoslar insanın zekasının ilerlemesine neden oldu.

- Haklısın kaos ortamlarında bir çözüm bulmak gerekir ve bu da insanı daha zeki yapar, bunu anlarım.

- İşte... O kaos içinde gelişen beyin ve zeka kendi bedenini koruma alma dürtüsü içine girer. Bugünler de ise sonlara yaklaştığımıza inanıyorum. Küresel ısınma, savaşlar, cinayetler, toplu katliamlar... Bütün bunların sebebi olanların kendini zeki hissetmelerinden kaynaklanmaktadır.

- Oysa zeka iyi şeyler için kullanılırsa insanlık kazanacaktır.

- Evet... Ama insan bunu başaramayacaktır. Tarih tekerrürü her zaman karşımıza çıkacak. Klanlar, ordular, hükümdarlar, padişahlar, krallar... Bu dünya imparatorluklar da gördü; Çin, Roma, Alman, İngiliz, Japon, Osmanlı... Yarın yine birileri çıkıp İmparator olma hevesine girse kim hayır diyecek? O insanlardan biri de işi daha ilerletip "dünyaya hakim olma" hevesine düşecek. İstediğini elde eden insan isteklerine yenilerine ekleme eğilimindedir; bu doğal olarak görülür ve bunu yaptıran şey de zekadır.

- İnsanlık kendi sonunu yine kendi hazırlıyor desene...

- Eğer dünya dışında zeki varlıkların olacağına hala inanıyorsan, onların biz insanlığın aşamalarını geçtiğini ve kendi türlerini yok ettiğini kabul etmelisin. Eğer sen uzayda başka medeniyetler arayamaya devam edeceksen "senden daha zeki medeniyetler bulamayacağını" kabul ederek çalışmalarına devam edebilirsin.

- İnsanlığın bir şekilde kurtulacağına inanıyor musun?

- Bak dostum... Biz artık özümüze dönemeyiz. Tabiattan ve doğal düzenden çok uzaklaştık. Ben sana "ölmekten" değil "yok olmaktan" bahsediyorum. Ölüm hayatın bir parçası ama yok olmak... Gerisini var sen düşün. İşte sırf bu nedenle bizden daha zeki medeniyetleri bulamıyoruz.

(İsmail Bayrak - Sana Hepsini Anlatacağım S.42)