İSMAİL BAYRAK
İyi bir vatandaşlık sosyal sorunlara karşı harekete geçmektir.Eskişehir İnönü Uçuş Eğitim Merkezi
Eskişehir İnönü Uçuş Eğitim Merkezi

Eskişehir, gerek tarihinden gelen havacılık birikimi ve geçmişi gerekse de sahip olduğu uygun hava koşulları ile ülkemizin en önemli sportif havacılık merkezlerinden birisidir.

Atatürk’ün emri ile 1936 yılında kurulan THK İnönü Uçuş Eğitim Merkezi ülkemizde birçok dalda sportif havacılık eğitiminin verildiği en önemli merkezlerden biridir.

Türk Hava Kurumu Uçuş Eğitim Merkezi'nin bulunduğu bu kampta dünya standartlarında eğitmenlerin eşliğinde çeşitli havacılık sporlarının eğitimi verilmekte ve bu sporların yapılmasına imkân sunulmaktadır.

Bu sporlar başlıca planör, paraşüt, yamaç paraşüt, mikrolayt, balon ve yelken kanat olarak sıralanabilir. Eğitimler her yıl hava koşullarının en uygun olduğu Mayıs-Eylül ayları arasında belirli dönemlerde yapılmaktadır.

Toplam 1200 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş olan İnönü Eğitim Merkezi iki adet toprak-çim pistte sahiptir.

Bunlar 900 m. uzunluğunda Kuzey-Güney (34-16) ve 1100 m. Doğu-Batı (29-11) pistleridir.

Rus mimari tasarımı ile 1937 yılında konaklama amacı ile yapılan taş binalar günümüzde de kullanılmakta olup, artan kapasite oranında ek binalar yapılmıştır.

 

İnönü Uçuş Eğitim Merkezi yaklaşık 390 yatak kapasiteli öğrenci yatakhaneleri, yemekhanesi, kantini, 2-5 yatak kapasiteli 120 kişilik lojmanları, hava araçlarının bakım ve onarımlarının yapıldığı hangarı ve yüzme havuzu ile Türkiye’nin ilk, Dünya’nın ise sayılı sportif havacılık merkezlerinden biridir.